V současné době je na trhu k sehnání velké množství přepravek. Není příliš jednoduché vybrat tu správnou. Důležité je, aby splňovala svůj účel a byla co nejpraktičtější. Některé přepravky vypadají na pohled sice moc hezky, nicméně při manipulaci s kočičkou, případně pejskem nejsou příliš praktické. 

Při výběru přepravky, je nutné mít na paměti jaké plemeno kočičky, případně pejska budete převážet. Záleží na velikosti dospělého jedince. Velká plemena koček, jako například ragdol, mainská mývalí a jiná velká plemena, budou potřebovat mnohem větší velikost přepravky, než je standartní velikost.

Někteří majitelé realizují své nápady a vyrábí různé „přepravky“. Několikrát jsem se setkala s různými variantami, například: krabice od banánů, přepravka na zeleninu, proutěný košík překrytý hadrem, sportovní taška či batoh a mnoho dalších.  Nejen, že nejsou pro kočičku pohodlné, a navíc nejsou bezpečné. Může dojít k nežádoucímu útěku z přepravky, protečení nežádoucích tekutin atd.

Mezi další nevhodné přepravky patří různé proutěné kukaně, bohužel praktičnost není jejich silnou stránkou. Zabezpečení dvířek není optimální, navíc pokud chcete kočičku z této přepravky dostat ven, nemusí se to vždy podařit bez krvavých šrámů. Dokázala bych přimhouřit oko a použít tento druh přepravky na malé koťátko, nicméně pro dospívající a dospělou kočku je naprosto nevhodná.

kukan.jpg

Textilní přepravky také nepatří mezi ty nejlepší. Nebývají dostatečně prostorné, vzdušné a bytelné. Zip neplní většinou svou funkci příliš dlouho. Při otevření jedné strany přepravky, dojde ke změně tvaru a kočička má pocit, že na ni strop přepravky spadne. Také během transportu není kočička v případě nárazu chráněna.

textilni-prepravka.jpg

O něco lepší jsou přepravky jen s horním otevíráním. Bývají prostorné, bytelné, omyvatelné a bezpečné, nicméně pro nás veterináře zde praktičnost končí. 

prepravka-vrchni.jpg

Optimální přepravka by měla být pro kočičku dostatečně velká, aby se mohla bez obtíží otočit a lehnout si. Nejvhodnějším materiálem je plast, během transportu kočičku nejlépe ochrání, lze ji dobře vymýt a dezinfikovat. Její životnost je dlouhodobá. 

Přepravka by se měla skládat z několika dílů, a to: vrchního a spodního dílu, které by měly mít podobnou velikost. A nejlépe kovových dvířek (mřížka). Přepravka by měla jít JEDNODUŠE rozebrat a poté zase složit.

ideal-prepravka.jpg

Proč by měla být přepravka snadno rozebratelná? 

Po příchodu do ordinace je nejlepší otevřít přepravku právě odstraněním horního dílu, kde kočička stále zůstává v jakémsi plastovém „pelíšku“. Kočička, která je bázlivější se bude cítit mnohem lépe, než když ji budu tahat malým vstupním otvorem ven. Byla by zde velká pravděpodobnost, že mě poškrábe nebo pokouše. Celková manipulace s kočičkou bude mnohem lepší, a navíc se při další návštěvě nebude tolik bát.

Doporučuji dát do přepravky měkkou podložku, kterou kočička z domova zná, například pelíšek, fleecovou deku, popřípadě osušku. Lze je snadno vyprat. Dále je vhodné do přepravky použít feromonový sprej (např. Feliway, Beaphar…) nebo například kozlík lékařský.

Cílem správného výběru přepravky je, aby se kočička cítila co nejpohodlněji a cestování bylo co nejméně stresující.